درخواست مشاوره رایگان

کاربرد 10 قسمت اصلی در پنل وردپرس چیست؟

 1. صفحه اصلی
 2. >
 3. طراحی سایت
 4. >
 5. کاربرد 10 قسمت اصلی در پنل وردپرس چیست؟
 --><!---->
Avatar

مبین میرزایی

فهرست مطالب
کاربرد 10 قسمت اصلی در پنل وردپرس چیست؟
کاربرد 10 قسمت اصلی در پنل وردپرس چیست؟

اگر قصد راه اندازی یک سایت ورد پرسی را داشته باشید ویا اقدام به شروع کار با سایت وردپرسی خود کنید .با فیلد هایی مواجه می شوید که بسیاری از آنها برای شما ناآشناست. ویا ممکن است اصطلاحاتی را از زبان متخصصین این کار بشنوید که تازگی دارد.احتمالا شما می خواهید بدانید معنی این اصطلاحات در پنل وردپرس چیست؟

در این مقاله تیم وبلینو به بررسی این بخش ها واصطلاحات بصورت دقیق می پردازد.که شامل موارد زیر است:

 • پنل وردپرس چیست؟
 • نحوه ورود به پنل
 • سفارشی سازی ظاهر
 • منظور از قالب وردپرس چیست؟
 • پلاگین(افزونه) وردپرس چیست؟

پنل وردپرس چیست؟

کاربرد 10 قسمت اصلی در پنل وردپرس چیست؟
کاربرد 10 قسمت اصلی در پنل وردپرس چیست؟

قبل از هرچیز باید بدانیم منظور از پنل وردپرس چیست؟ داشبورد ادمین وردپرس (wordpress admin dashboard) که به آن وردپرس ادمین یا پنل ادمین وردپرس نیز می گویند در واقع یک محیط جامع برای کنترل تمام وبسایت وردپرسی شماست.از این محیط شما می توانید محتوای خود را تولید و مدیریت کنید .عملکرد وب سایت خودرا با استفاده از پلاگین ها ارتقاء دهید.ظاهر قالب خودرا تغییر دهید.و بسیاری ویژگی های دیگر .

اگر از وردپرس استفاده می کنید پنل مدیریت ادمین(admin) بخش مهمی از کار شمارا شامل می شود.به همین دلیل بسیار مهم است که بدانید پنل وردپرس چیست؟ و چگونه می توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم .وبا استفاده از آن سایت خودرا مدیریت کنیم.

چگونه وارد پنل وردپرس شویم؟

بصورت پیش فرض شما می توانید با افزودن /wp-admin/ به آدرس سایت خود وارد پنل وردپرس خود شوید البته قبل از این کار باید وارد صفحه شده باشید .در غیر این صورت صفحه به صفحه لاگین هدایت می شود

کاربرد 10 قسمت اصلی در پنل وردپرس چیست؟
کاربرد 10 قسمت اصلی در پنل وردپرس چیست؟

سپس برای ورود باید از آدرسی مشابه زیر استفاده کنید

wp-admin/آدرس سایت

yourdomain.com/wp-admin

البته مسیر ورود سایت می تواند به دلیل مسائل امنیتی تغییر کند که در این صورت باید آدرس مسیر ورود را از طراح سایت خود دریافت کنید.

نحوه ی استفاده از پنل وردپرس

هنگامی که برای اولین بار وارد پنل وردپرس می شوید صفحه ای بصورت پیش فرض مشابه شکل زیر برای شما باز می گردد

در آن ابزاری مانند :

 • فعالیت(activity)
 • quick draft
 • اخبار و رویداد ها ( wordpress events & news)
 • در یک نگاه

این بخش ها برای ارائه یک گزارش کامل از بخش های مختلف وب سایت در یک نگاه است.هر چند این بخش برای بررسی سریع سایت مناسب است اما در عمل شما بیشتر وقت خودرا در بخش های دیگر وب سایت سپری خواهید کرد.

همانطور که ملاحظه می کنید برای دسترسی به این بخش ها گزینه های زیادی در بخش کناری پنل وردپرسی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید به آنها دسترسی داشته باشید

وردپرس خود دارای برخی از این بخش ها بصورت پیش فرض می باشد ولی بسیاری از پلاگین ها و قالب ها بعد از نصب؛مواردی را به این بخش ها اضافه می کنند و آنهارا توسعه می دهند.

برای مثال در تصویر فوق شما می توانید بخش مربوط به پلاگینت المنتور را ببینید که به پنل وردپرس اضافه شده.

نوشته ها

در این بخش شما می توانید نوشته های جدیدی به سایت خود اضافه کنید و برای بخش بلاگ مورد استفاده است در قسمت افزودن نوشته شما می توانید با افزودن یک تیتر جدید بلاگ پست خودرا شروع کنید و با استفاده از امکانات ادیتور های مختلف به آن عکس فیلم آیکون و بسیاری موارد دیگر اضافه کنید .

راهکار تغییر ظاهر وب سایت در پنل وردپرس چیست؟

یکی دیگر از امکاناتی که در پنل وردپرس وجود دارد امکان تغییر ظاهر سایت است به این منظور باید در بخش نمایش روی سفارشی سازی قالب کلیک کرده و در این بخش می توان قسمت های مختلف قالب را ویرایش کرد.

قالب در پنل وردپرس چیست؟

قالب ها کد های از پیش آماده ای هستند که روی سایت شما قرار می گیرند و ظاهر اولیه آنرا می سازند بعد از آن با کمک ادیتور ها شما می توانید این قالب هارا شخصی سازی کنید قالب در واقع ساختار اولیه سایت شماست

بسیاری از قالب ها دارای یک محیط کار بری بسیار ساده می باشند که در آن تنها با یک کلیک به راحتی می توانید بخش های مختلف سایت خود را تغییر د هید

در مقابل برخی قالب ها بیشتر از کد تشکیل شده اند و برای تغییر آنها باید از یک متخصص مسلط به برنامه نویسی راهنمایی گرفت . در نتیجه انتخاب یک قالب مناسب برای شروع کار بسیار مهم است.

قالب در پنل وردپرس چیست؟

پلاگین در پنل وردپرس چیست؟

پلاگین یا افزونه برنامه ای توسعه دهنده است که به سایت شما اضافه می شود و امکانات آن را توسعه می دهد برای مثال تصور کنید یک اتوموبیل خریداری کردید نصب دزدگیر و یا ضبط جدید و یا مخزن گاز سوز می تواند امکانات آنرا توسعه دهد .

پلاگین در پنل وردپرس چیست؟

پلاگین در پنل وردپرس دقیقا به این صورت عمل می کند .با این تفاوت که امکاناتی که به سایت شما اضافه می کند بسیار گسترده و اثر گذار است و با استفاده از آنها می توان بخش هایی مانند فروشگاه اینترنتی امنیت کامل ،ادیتور های متنوع و بسیاری ویژگی دیگر را اضافه نمود.

انتخاب پلاگین هم یکی از مهم ترین مسائل در طراحی سایت است چرا که پلاگین های مشابه زیادی وجود دارد که خدمات یکسان ارا.ه می دهند اما برخی عملکرد بسیار مناسبی دارند و بعضی دچار مشکلات زیاد هستند

علاوه بر این استفاده از برخی پلاگین ها با قالب های مختلف می تواند دچار تضاد شود و برخی پلاگین ها با یک قالب عملکرد مناسبی دارند در حالی که با قالب دیگر باید پلاگین دیگری استفاده شود.

با شناخت این دو مفهوم در پنل وردپرس حال می توانیم به ادامه بررسی خود بپردازیم و ببینیم راهکار ی افزودن این ویژگی ها در پنل وردپرس چیست؟

استفاده از پلاگین در پنل وردپرس

در یکی از بخش های منوی سمت راست پنل وردپرسی با کلمه ی افزونه مواجه می شویم با کلیک بر این بخش می توان گزینه های مختلف را مشاهده کرد که پر کاربرد ترین آنها افزودن است در این بخش شما به محلی منتقل می شوید که می توانید

پلاگین های مورد نظر خود را اضافه کنید .البته همه ی پلاگین ها از این طریق اضافه نمی شود و برخی باید آپلود شوند.و یا مستقیما از هاست نصب گردند .

تنظیمات در پنل وردپرس چیست؟

در بخش تنظیمات شما می توانید برخی اطلاعات کلی را مشاهده و ویرایش کنید که شامل نامک سایت نوع کاربر آدرس ایمیل ها و غیره می باشد.

تنظیمات در پنل وردپرس چیست؟
تنظیمات در پنل وردپرس چیست؟

آیا می توان ظاهر پنل وردپرسی را تغییر داد؟

بله چند راه حل برای تغییر ظاهر وجود دارد .که در ادامه به آنها می پردازیم

پنهان کردن المنت هایی که استفاده نمی کنید

برای این کار در بخش داشبورد گوشه سمت راست طبق تصویر روی گزینه های صفحه کلیک می کنید سپس تیک بخش هایی که نمی خواهید وجود داشته باشد را غیر فعال کنید.

تغییر رنگ پنل وردپرس

شما می توانید تم رنگی پنل وردپرسی خود را تغییر دهید .برای اینکار در بخش کاربر ها روی گزینه پروفایل شما کلیک کنید و می توانید ترکیب رنگ هایی که برای شما قرار داده شده را انتخاب کنید .

تغییر رنگ پنل وردپرس

با این حال برای تغییر کامل ظاهر سایت شما می توانید از برخی افزونه ها استفاده کنید . که امکان دستگاری کامل ظاهر را به شما می دهد.

تولبار پنل وردپرسی چیست؟

تول بار وردپرس یا ادمین بار یک نوار کوچک در بالای صفحه است که در هنگام نمایش زنده سایت ودر هنگام گشتن در پنل وردپرس سایت دیده می شود

کاربرانی که از سایت شما بازدید می کننند نمی توانند این نوار را ببینند اما اگر در پنل وردپرسی خود لاگین کنید می توانید این نوار شناور را در بالای صفحه ببینید.

با استفاده از این تول بار می توانید تغییراتی را در سایت اعمال کنید که بخش هایی از آن شامل سفارشی سازی قالب افزودن مطلب و دیگر ویژگی ها می باشد.

بیشتر بخوانید:

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان شکل گیری وبلینو تیم به ابتدای دهه 90 شمسی بازمیگردد. وبلینو تیم در آن زمان تحت عنوان گروه نرم افزاری وبلینو با ارائه خدمات توسعه نرم افزار های سازمانی توانست نرم افزار های ارزنده ای در حوزه های اداری پدید آورد. فضای کسب و کار آنلاین و تجاربی که در برنامه نویسی نرم افزار اندوختیم باعث شد که پس از متی در حوزه طراحی وبسایت و وب اپلیکیشن فعالیت خود را ادامه دهیم.

اطلاعات تماس با وبلینو

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به وبلینو می باشد.