بستن
درخواست مشاوره رایگان

همکاران ما برای کمک به شما آماده هستند.

قالب وردپرس آسترا توسط جامعه وردپرس محروم شد، بلاتکلیفی 1 میلیون کاربر فعال

فهرست مقاله

  جامعه وردپرس قالب وردپرس آسترا ( Astra ) که در ایران به نام آسترا پرو شناخته می شود به مدت 5 هفته مورد محرومیت از مخزن وردپرس و فعالیت در سایت های وردپرسی قرار داد.

  این تصمیم به علت وجود لینک های وابسته ای که جنبه تبلیغاتی داشتند و تعدادی تغییرات که از نظر جامعه وردپرس نقض قوانین به حساب می آمد رخ داده است. امروز در وبلینو به این موضوع خواهیم پرداخت و راهکار های مفیدی برای رفع آن و پیشنهاد هایی هم برای جابجایی قالب سایت وردپرس به شما پیشنهاد می دهیم.

  من مهراد مظاهری هستم و در مقاله امروز از سلسله مقالات مجله آموزشی وبلینو قصد دارم تا به یک خبر داغ در حوزه طراحی وبسایت با وردپرس بپردازم.

  قالب وردپرس آسترا توسط جامعه وردپرس محروم شد، بلاتکلیفی 1 میلیون کاربر فعال
  قالب وردپرس آسترا توسط جامعه وردپرس محروم شد، بلاتکلیفی 1 میلیون کاربر فعال

  ممنوعیت قالب Astra یا به اسم ایرانی اش آسترا پرو که قالبی بسیار محبوب برای ایرانیان بود و صرفا در یکی از مارکت های بزرگ قالب های وردپرس در ایران به رقم قابل توجه 950 فروش رسیده بود به مدت 5 هفته توسط جامعه وردپرس دچار محرومیت شد.

  این محرومیت شامل حضور در مخزن وردپرس ( هم برای قالب هم برای پلاگین های وابسته هسته آن ) و عدم امکان استفاده برروی سایت های فعال وردپرسی در حال حاضر می باشد.

  قالب چند منظوره – فروشگاهی Astra از مخزن وردپرس حذف شد

  همانطور که مشاهده می کنید وقتی در مخزن وردپرس کلمه Astra را سرچ می کنیم عملا قالب وردپرس آسترا دیگر وجود ندارد و صرفا یک قالب وردپرسی که تشابه اسمی با قالب مورد ذکر ما دارد نمایش داده می شود.

  نتیجه جستجوی قالب وردپرس آسترا در مخزن وردپرس
  نتیجه جستجوی قالب وردپرس آسترا در مخزن وردپرس

  شاید در نگاه اول برای ایرانیانی که از مارکت های فارسی و یا حتی سایت های دانلود قالب وردپرس اقدام به تهیه این قالب کرده بودند این موضوع نگرانی خاصی نباشد چراکه اکثر این قالب ها به نوعی شامل دستکاری در لایسنس قالب و به نوعی نسخه نال شده قالب چند منظوره Astra محسوب می شوند.

  ولی نکته بسیار مهم این است که این قالب درحال حاضر 1 میلیون نصب فعال در مخزن وردپرس برای خود ثبت کرده است که فارغ از اعدادی که این قالب وردپرسی در مارکت های ایرانی برای خود ثبت کرده است ( 950 فروش در وبسایت ژاکت به عنوان مثال ) نشانگر محبوبیت بسیار بالای قالب Astra است.

  بنابراین حذف شدن قالب وردپرس آسترا از مخزن دانلود وردپرس به معنی این است که 1 میلیون کاربر فعال آن از آپدیت ها و تغییراتی که در قالب انجام می شود بی بهره می مانند. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا میکند که میبینیم آخرین لیست تغییرات این قالب (Changelog) مربوط به 2 هفته پیش بوده و تعدادی اشکالات فنی و امنیتی را هم در این نسخه برطرف کرده است.

  از آنجاییکه ما در وبلینو به عنوان تیم طراحی وبسایت با وردپرس همیشه به شما توصیه می کردیم که از قالب های اورجینال ( با لایسنس اورجینال اصلی ) استفاده کنید تا بتوانید به راحتی قالب اورجینال وردپرسی خودتان را از طریق مخزن آپدیت کنید بنابراین حذف قالب وردپرس آسترا یعنی محرومیت از آپدیت ها و قطعا در بین این 1 میلیون نفر کاربران ایرانی زیادی هستند که از قالب های اورجینال استفاده می کردند و یا خودشان جزو ناشران قالب در ایران بوده اند که فعلا و به مدت بیش از 1 ماه همه آنها از آپدیت بی دردسر از طریق مخزن وردپرس محروم خواهند بود.

  افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش چیست و چگونه در قالب وردپرس Astra استفاده شده بود

  به این نوع فروش در اصطلاح فروش رابطه ای می گویند. در این روش به سایت فروشنده و یا تولید کننده محصول که ما اصطلاحآ آنرا  Merchant می نامیم، ویزیتور (بازدید کننده) می فرستید و اگر ویزیتور فرستاده شده توسط شما از سایت فروشگاه فرضی، خریدی انجام دهد و یا در برنامه های آنها عضو شود (بسته به نوع  افیلیت مارکتینگ ) در اینصورت، شرکت تولید کننده و یا همان Merchant به شما درصدی از فروش را پرداخت می کند.

  قالب وردپرس آسترا در اصل یک قالب کاملا رایگان است و اگر کاربر وردپرسی تمایلی به استفاده از قابلیت های ویژه آن نداشته باشد تنها کافیست که نسخه رایگان آن را از مخزن دانلود کند. ( البته اگر بعد از 5 هفته رفع محرومیت بشود.)

  اتمام حجت وردپرس با درج خبر محرومیت قالب وردپرس آسترا

  وردپرس اطلاع رسانی رسمی خود را از طریق TRT Messenger که ربات نظر دهی برای قالب های وردپرسی است دیروز ( 7 آگوست 2020 ) انجام داد. این اطلاعیه به نوعی اتمام حجت با قالب ها و پلاگین هایی بود که از روش تبلیغاتی وابسته استفاده می کنند. جامعه وردپرس هفته هاست که به این مدل از تبلیغات و قالب های وردپرس که از این شیوه استفاده می کنند هشدار داده که دسترسی آنها به مخزن را خواهد بست. متن اطلاعیه وردپرس به همراه لینک منبع این اطلاعیه درمورد قطع دسترسی قالب وردپرس آسترا به شرح زیر است :

  در 18 ماه اخیر شما از افیلیت لینک استفاده کرده بودید و ما به هیچ عنوان این مورد رو در هیچ تم وردپرس قبول نمی کنیم. قوانین ما روشن است : افیلیت مارکتینگ در قالب های وردپرس ممنوع است.

  ما در 18 ماه گذشته این اخطار را به شما داده بودیم و شما از اهمیت این موضوع آگاه هستید. به همین دلیل درک نمیکنیم که چرا به چنین اخطاری توجه نکردید. بهرحال به دلیل عدم توجه شما قالب وردپرس آسترا Astra به مدت 5 هفته از حضور در مخزن وردپرس و نصب برروی سایت های وردپرسی محروم خواهد بود.

  https://themes.trac.wordpress.org/ticket/87407

  پاسخ تیم سازنده قالب وردپرسی Astra

  تیم سازنده قالب وردپرس آسترا که BrainStorm Force نام دارد در اطلاعیه ای در سایت رسمی این تیم اعلام کرد که قالب وردپرسی استرا به صورت تکنیکالی از لینک های وابسته استفاده نمی کند و از آنجاییکه این موضوع فقط در بسته نصب آسان قالب که شامل قالب و دموی آماده بوده بوجود آمده است خود قالب چنین ماهیتی را ندارد. از آنجاییکه استفاده از افزونه های third-party و استفاده از دمو های قالب با اطلاعات پیش فرض امری مرسوم است به همین دلیل تیم سازنده قالب آسترا عملا این محرومیت را رد کرده و اعلام کرده که کاری خلاف قوانین جامعه وردپرس انجام نشده است.

  مشکل قالب وردپرس آسترا واقعا کجاست؟

  مشکل قالب Astra افیلیت مارکتینگ است
  مشکل قالب Astra افیلیت مارکتینگ است
  نمونه ای دیگر از مشکلات قالب وردپرس آسترا
  نمونه ای دیگر از مشکلات قالب وردپرس آسترا

  پس از اطلاعیه تیم سازنده، جامعه وردپرس مدرکی که برای این ادعا دارند را منتشر کرد که نشان دهنده همکاری مابین افزونه معروف و غیر رایگان WP-Forms و قالب Astra دارد. به این ترتیب اگر شما قالب آسترا را نصب کرده باشید و از افزونه wp-forms استفاده کنید سازندگان افزونه فرم وردپرس به سازندگان قالب استرا درصدی از سود حاصل از فروش افزونه وردپرسی خود را می پردازند. ( به عبارت دیگر باهم رابطه مارکتینگ دارند.)

  آپدیت قالب آسترا چگونه انجام می شود؟

  فعلا با توجه به از دسترس خارج شدن قالب وردپرس آسترا امکان اپدیت مستقیم این قالب وجود ندارد ولی مخزن گیت هاب تیم Brainstorm force به صورت هفتگی آپدیت های قالب را مطابق روال قبلی خود منتشر می کند و کاربرانی که بخواهند لینک های وابسته از سایت آنها حذف شود باید حتما آپدیت آخر قالب را نصب کنند. مشکل اینجاست که این آپدیت فقط از طریق مخزن گیت هاب قابل نصب است که قطعا برای کاربران تازه کار وردپرس نصب قالب با این شیوه راحت نیست.

  تیم سازنده قالب وردپرس آسترا درحال حاضر به شدت مشغول رفع کردن این لینک های وابسته در قالب و کدهای خود هستند. متاسفانه باید درصد قابل توجهی از این 1 میلیون کاربر فعال که این قالب را دارند به آخرین نسخه آپدیت شوند تا جامعه وردپرس اجازه حضور دوباره قالب وردپرسی Astra Pro را به جمع قالب های موجود در مخزن بدهد.

  باید منتظر بمانیم و ببینیم چه می شود. اما تا آن زمان ما در تیم طراحی سایت وبلینو راهکار هایی برای شما تدارک دیده ایم که برای آگاهی از آنها خواهشمندم در ادامه این مقاله نیز مارا همراهی کنید.

  آیا کاربران ایرانی باید نگران این موضوع باشند؟

  جواب کلی خیر هست چراکه کاربران ایرانی اکثرا نسخه ای از این قالب را تهیه کرده که مارکت های وردپرسی ارائه می دهند و لذا این قالب ها ارتباطی با مخزن وردپرس ندارند. ( چرا که برای غیرفعال کردن سیستم لایسنس اکثر ارتباطات قالب با مخزن وردپرس و سایت ارائه دهنده خود تم قطع شده است )

  اما قطعا بروزرسانی قالب وردپرس آسترا برای ناشران این قالب در ایران حداقل تا وقتی که این محدودیت ها رفع شود تا حدی دشوار می شود زیرا باید لینک گیت هاب تیم سازنده را داشته باشید و در میان محصولاتشان دنبال قالب وردپرسی استرا بگردید و لیست تغییرات را مطالعه و اپدیت هارا منظم انجام دهید

  قالب وردپرس آسترا توسط جامعه وردپرس محروم شد، بلاتکلیفی 1 میلیون کاربر فعال
  قالب وردپرس آسترا توسط جامعه وردپرس محروم شد، بلاتکلیفی 1 میلیون کاربر فعال

  جایگزین های مناسب برای قالب وردپرس آسترا به انتخاب وبلینو

  2 قالب OceanWP و Zakra قالبهای قدرتمند وردپرسی هستند که می توانید به راحتی جایگزین قالب قبلی خود کنید و بیشترین هماهنگی را با ساختارهای قالب وردپرس آسترا دارند بنابراین لازم نیست پس از تغییر قالب دردسرهای خیلی زیادی برای جابجایی اطلاعات و بازسازی صفحات سایت خودتان انجام دهید.

  امیدوارم از مطالعه این خبر خسته نشده باشید. به شخصه امیدوار هستیم تا هرچه سریعتر دوباره قالب وردپرس چندمنظوره Astra را در بین قالب های مخزن وردپرس ببینیم. اگر این خبر مورد توجه شما قرار گرفت مارا با نظرات سازنده خود یاری نموده و همچنین از دیگر مقالات تیم طراحی سایت وبلینو دیدن فرمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هشت + نه =