بستن
درخواست مشاوره رایگان

همکاران ما برای کمک به شما آماده هستند.

محاسبات ابری وکاربردهای آن را بیشتربشناسید؟

فهرست مقاله

  محاسبات ابری وکاربردهای آن یکی از موضوعاتیه که ممکنه این روزها زیاد بشنوید.

  شاید برای شما سوال پیش بیاد که در اصل رایانش ابری چیه و چطور میشه برای کسب و کار اینترنتی خودتون از اون استفاده کنید. در ادامه این مطلب شما رو با رایانش ابری آشنا میکنیم.

  محاسبات ابری وکاربردهای آن

  رایانش ابری چیست؟

  در اصل محاسبات ابری به این معناست که سورس یک نرم افزار، داده های اون و همینطور پردازش های مربوط به اونرو به یک فضای بیرونی منتقل کنیم. کاربران می تونن به اپلیکیشن ها و داده ها با استفاده از ورود به این سیستم با استفاده از هر دستگاهی که به اینترنت متصل هست دسترسی داشته باشن.

  اطلاعات و برنامه ها توسط یک فضای خارجی میزبانی می شن و به جای یک هارد دیسک فیزیکی بر روی یک شبکه جهانی از مراکز داده های امن نگهداری می شن. این کار باعث افزایش قدرت پردازش میشه. امکان اشتراک داده ها و همکاری بیشتر با سایر افراد راحت ترمیشه و امکان دسترسی امن به این داده ها از طریق تلفن همراه رو بدون توجه به موقعیت مکانی کاربر فراهم می کنه.

  تاریخچه فضای ابری و رایانش ابری


  در 3 بخش زیر با تاریخچه فضای ابری و رایانش ابری (cloud computing) آشنا میشیم .

  قبل از رایانش ابری


  زمانی وجود داشته که کارمندان فقط می تونستن به فایل های کاری، پیام ها و سیستم ها از طریق یک ترمینال در شرکت که از طریق کابل های فیزیکی به سایر کامپیوترها وصل می شد، دسترسی داشته باشن. این نرم افزار باید به صورت دستی بر روی هر کامپیوتر نصب می شد، داده های شرکت در یک فضای بزرگ که معمولا یک اتاق و یا یک کمد بود نگهداری میشدن و برای جلوگیری از گرمای بیش از حد تهویه مناسبی هم باید درون اتاق قرار می گرفت. از بین رفتن یک دستگاه و یا خرابی در یک بخش ممکن بود فاجعه ای بزرگ به بار بیاره.

  محاسبات ابری بسیاری از ویژگی های بد کار کردن در گذشته رو حذف کرده و یا اونها رو ساده تر کرده که در ادامه به بررسی اونها می پردازیم.

  بخش اول تاریخچه

  اولین کامپیوتر تجاری که UNIVAC I نام داشت در سال 1951 به قیمت 159000 دلار (با ارزش دلار کنونی) وارد بازار شد، دولت ایالت متحده آمریکا و شرکت های بزرگ از اولین مشتریان این کامپیوتر بودن که مشتاقانه دست به دست هم دادن تا از این فناوری پیشرفته استفاده کنن.

  UNIVAC I علاوه بر قیمت بالا، دارای اندازه بزرگی بود و مصرف اون هم بسیار زیاد بود، علاوه بر این UNIVAC I نیازمند مراقبت و نگهداری قابل توجهی هم بود، به همین دلیل این کامپیوتر علاوه بر اینکه برای خرید گران بود برای استفاده هم هزینه زیادی داشت.اولین کامپیوترها توسط افراد مختلفی به اشتراک گذاشته شدن که کاربران باید به جایی که کامپیوتر در اونجا قرار داشت، سفر میکردن.

  در اوایل دهه 1960 راه حلی برای استفاده از راه دور از این کامپیوترها پیدا شد، این به آن معنا بود که کاربر می تونست درخواست های خودش رواز راه دور به کامپیوتر ارسال کنه و در واقع برای اولین بار بود که یک شخص می تونست بدون حضور در محل از کامپیوتر استفاده کنه. علاوه بر این، این موضوع باعث می شد تا چندین کاربر بتوانن به صورت همزمان و دسترسی از راه دور به کامپیوترکارشون رو انجام بدن.

  این یک پیشرفت بسیار بزرگ در فناوری کامپیوتر بود، با توجه به قیمت بالای این کامپیوترها دسترسی چندگانه کاربران به یک قطعه تجهیزات گران قیمت از نظر اقتصادی هم مزایای زیادی داشت. در اواسط دهه 1960 دانشمند کامپیوتر J.C.R. Licklider مفهوم شبکه های کامپیوتری رو طراحی کرد، او زمانی که این کار رو برای ARPA ( آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته) انجام می داد به ایده شبکه کامپیوتری متقابل دست پیدا کرد که به چند کامپیوتر امکان ارتباط به هم رومی داد.

  بعد از اونکه Licklider از ARPA بیرون رفت، دانشمندان کامپیوتر این شرکت به نام های Bob Taylor و Larry Roberts از این ایده شبکه های کامپیوتری برای ساخت یک ARPANET استفاده کردن. این برای اولین بار بود که کاربران می تونستن به داده های کامپیوتری که برای اونها نبود دسترسی داشته باشن.

  در حالی که اصطلاح رایانش ابری در اون زمان استفاده نمی شد ولی مفاهیم اون در آن زمان در حال اجرا بودن. تحولات فناوری در دهه 1970 و 1980 شاهد استفاده از فضای ابری و رایانش ابری به شکل های مختلف بود. در اوایل دهه 1990 اینترنت به عنوان یک فضای ابری و به عنوان یک اختراع به ثبت رسید.

  محاسبات ابری وکاربردهای آن

  بخش دوم تاریخچه

  در سال 1996 که شرکت Compaq Computer از این اصطلاح در یک نرم افزار تجاری استفاده کرد. این اصطلاح برای اولین بار ابداع شد. طولی نکشید که Salesforce.com تبدیل به یک پیشگام در زمینه رایانش ابری شد، در سال 1999 Salesforce نرم افزار CRM ( مدیریت ارتباط با مشتری) رودر فضای ابری خود راه اندازی کرد تا به جای نرم افزار CRM سنتی رومیزی از اون استفاده بشه.

  این نرم افزار جدید برای ارتباط با اینترنت در اختیار همه قرار گرفت، برخلاف نرم افزار سنتی CRM این نرم افزار مبتنی بر رایانش ابری، نیازی به نصب بر روی تمامی سیستم های موجود در یک شرکت رونداشت و به همین دلیل یک جایگزین بسیار ارزان قیمت بود.

  این رویکرد جدید و پیشگامانه زمینه رو برای رایانش ابری به آن شکلی که امروزه اونرو می شناسیم فراهم کرد. Salesforce نمونه هایی دیگه رو برای سایر نرم افزارهای مبتنی بر رایانش ابری مثل گوگل درایو، iCloud و DropBox فراهم کرد.

  بخش سوم تاریخچه

  در اواسط دهه 2000 آمازون برنامه ای مبتنی بر فضای ابری برای مدیریت عملیات داخلی خودش توسعه داد. آمازون بعد از ساختن زیرساخت های خدمات وب برای استفاده شخصی خود در سال 2006 با راه اندازی lastic Compute Cloud) EC2) اقدام به ارائه یک سیستم تجاری مبتنی بر رایانش ابری کرد. این سرویس امکان دسترسی کاربران به کامپیوترها برای اجرای نرم افزارهای مد نظرشون رومی داد.

  آمازون بعدها یک سرویس ذخیره سازی ساده (S3) رو منتشر کرد ویک مدل pay-as-you-go رومعرفی می کرد، الگویی که در حال حاضر به عنوان یک روش استاندارد مورد استفاده قرار میگیره. در اواخر دهه 2000 شرکت گوگل Google Docs رومنتشر کرد که یک نرم افزار رایگان پردازش متن، مبتنی بر محاسبه ابری بود.

  Sheets، Google Slides و Google Forms هم بعد از اون منتشر شدن. رایانش ابری همچنان ادامه پیدا می کنه و Salesforce همچنان مدیریت و رهبری این روند روا بر عهده داره.

  محاسبات ابری و کاربردهای آن و مزایای استفاده از این پدیده


  رایانش ابری یک روش مناسب برای ارائه منابع محاسباتی هست، با رایانش ابری محیط های نرم افزاری و خدماتی بر اساس روابط اشتراکی هستن، کاربران به جای اینکه یک مجوز رو خریداری کنن، ماهانه هزینه ای رو پرداخت میکنن، نرم افزارها و پلتفرم ها توسط ارائه دهندگان مدیریت میشن و به صورت مداوم به روز رسانی میشن تا عملکرد و امنیت اونها به ماکسیمم برسه.

  قدرت محاسباتی در رایانش ابری به جای اینکه در نقطه ای متمرکز باشه از راه دور قابل کنترله ، بنابراین کاربران می تونن از راه دور به این اطلاعات دسترسی داشته باشن. چند نفر می تونن به صورت همزمان به یک نرم افزار و یا فایل به صورت مشترک دسترسی داشته باشن و به صورت real time از نقاط مختلف با هم همکاری کنن.

  محاسبات ابری وکاربردهای آن

  ویژگی هایی که توسط رایانش ابری ساده تر و یا حذف شدند :

  سرورهای بزرگ :

  کسب و کارها در حال حاضر نیازی به سرورهای بزرگ و متعدد ندارن که اونها رو در اتاق های با تهویه مناسب نگهداری کنن.

  پشتیبانی اختصاصی در منزل :

  استعدادهای فنی همیشه ارزشمند هستن اما کسب و کارها امروزه نیازی به کارمندانی برای رفع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری ندارن. کارهای خسته کننده مثل بروز رسانی یک به یک کامپیوترها دیگه از بین ررفته.

  دستگاه های ذخیره داده :

  کارمندان شرکت ها دیگه نیازی به تهیه نسخه پشتیبان از داده های هارد دیسک، دیسک ها و دستگاه های خارجی ندارن.

  دسترسی محدود از لحاظ موقعیت جغرافیایی :

  کارمندان و مدیران مجبور نیستن که هر لحظه در دفتر کارشون باشن، اونها می تونن تاثیر خودشون رو از راه دور هم روی کارهای شرکت بگذارن و از راه دور در دفتر مرکزی کار کنن. دسترسی به پردازش ها و اطلاعات به یک موقعیت جغرافیایی خاص وابسته نیست.

  نرم افزارهای منسوخ شده :

  به روز رسانی نرم افزارهای استفاده شده در سرورها و خرید آخرین نسخه اونها بسیار مهمه اما این کار هر سال یک بارنیازمند صرف هزینه زیادی هست. برنامه ها باید برروی هر دستگاه نصب و نگهداری بشن. تنها شرکت های بزرگ قادر هستن که توسعه دهندگان رو برای ایجاد یک نرم افزار اختصاصی استخدام کنن، باگ ها و مشکلات امنیتی ممکنه برای چندین سال شما رواذیت کنن که تمامی این موارد با کمک رایانش ابری حل شدن.

  از دست دادن اطلاعات :

  مدیران همواره از این موضوع ترس دارن که یک فاجعه اضطراری و یا یک حادثه طبیعی تمامی اطلاعات یک شرکت بزرگ رواز بین ببره. داده هایی که به صورت محلی در کامپیوترهای اداری ذخیره میشن در برابراز بین رفتن و یا خرابی آسیب پذیر هستن اما داده هایی که به کمک رایانش ابری ذخیره میشن این مورد رو کاملا برای شما تضمین می کنن.

  تهیه چندین نسخه از اسناد :

  کارمندان دیگه نیازی ندارن که اسناد و مدارک رو به ایمیل خود ارسال کنن، تمامی این مزایا در حالیه که یک نفر میتونه تغییراتی رو در یک زمان بر روی نسخه های مختلف از محصولات کاری که بر روی چندین دستگاه ذخیره شدند ایجاد کنه. فایل های ذخیره شده بر پایه رایانش ابری قابلیت دسترسی ایجاد میکنن و همیشه به روز هستن. تمام همکاران میتونن اطمینان داشته باشن که همه آنها یک فایل رومشاهده می کنن و با اطلاعاتی یکسان کار می کنن.

  در ادامه به مقایسه کلیات کابرد محاسبات ابری با نرم افزار های سنتی میپردازیم.


  با وبلینو همراه باشید.


  این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Annotation-2020-05-22-193003-2.png است

  مشکلات نرم افزارهای سنتی تجاری


  اپلیکیشن های تجاری سنتی قیمت بالایی دارن و کار کردن با اونها هم کار سختیه. تنوع سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف اجرای نرم افزارهارو بسیار سخت کرده. سازمان های مختلف نیازمند یک تیم کامل برای نصب، تنظیمات، تست، امن کردن و به روز رسانی اونها بودن.

  در این قسمت برخی دیگر ازمشکلات نرم افزار های سنتی رو توضیح میدیم :

  راحت تر کردن کار تمامی شرکت های بزرگ و کوچک

  با فکر کردن درباره این موضوع و بررسی اون در دهه های اخیر به راحتی میشه فهمید که چرا در طول تاریخ تنها شرکت های بزرگ و شرکت هایی که دارای بخش فنی قدرتمندی بودن، پیشرفت می کردن و می تونستن راه حل های سفارشی سازی شده مخصوص خودشون رودریافت کنن. با استفاده ازمحاسبات ابری کسب و کارهای بزرگ و کوچک می تونن شانس خوبی روبرای گسترش خودشون داشته باشن.

  cloud computing یک روش برتر

  cloud computing یا محاسبات ابری بسیاری از مشکلات مربوط به اضافه کردن داده ها و یا حذف کردن اونها رواز بین برده ، چون شما نرم افزار و سخت افزار این کار رومدیریت نمی کنین ( در واقع این کار یک مسئول داره که در اون زمینه متخصص هست)، زیرساخت های اشتراکی مثل یک ابزار کار می کنن که شما تنها هزینه های مورد نیاز خودتون رو پرداخت میکنین و به روزرسانی ها به صورت خودکار انجام میشن.

  نرم افزارهای مبتنی بر فضای ابری میتونن برای روزها و هفته های متوالی کار کنن و هزینه کمتری رو هم برای شما داره. با استفاده از یک نرم افزار که با محاسبات ابری ساخته شده شما تنها یک مرورگر رو باز می کنید، وارد اکانت خود میشید، نرم افزار رو شخصی سازی و شروع به استفاده از اون میکنید.

  چرا محاسبات ابری در مقایسه با نرم افزار های سنتی بهتر است؟

  محاسبات ابری وکاربردهای آن در مقایسه با نرم افزارهای سنتی بسیارچشمگیراست. در این قسمت به بیان برخی از ترجیحات استفاده از رایانش ابری میپردازیم.

  دسترسی از هر نقطه ای :

  نرم افزارها و داده ها به یک دستگاه وابسته نیستن، اونها از هر نقطه ای قابل دسترسی هستن و شما می تونید همراه با تیم خود به صورت real time روی اونها کار کنین.


  انعطاف پذیری و مقیاس پذیری :

  نرم افزارهایی که در فضای ابری ساخته میشن به میزان زیادی قابل شخصی سازی هستن، افزایش قدرت، فضای ذخیره سازی و تغییر پهنای باند توسط کاربر در این نرم افزارها بسیار راحته.


  صرفه اقتصادی :

  کسب و کارها تنها در ازای میزان فعالیتشون هزینه پرداخت میکنن که معمولا این هزینه به صورت ماهیانه دریافت میشه، هیچ سخت افزاری وجود نداره که فضای شما رو بگیره و هیچ نیازی به مصرف برق نیست.


  به روزرسانی های بدون دردسر:

  نرم افزارهای تحت وب دائما به روز میشن، فروشنده فضای ابری، مسئول نگهداری، تهیه نسخه پشتیبان و عیب یابی نرم افزار هست.


  سرعت بالا:

  خدمات مختلف از طریق یک شبکه جهانی مراکز داده امن که دائما به منظور حداکثر کردن عملکرد و کارایی به روز رسانی میشن به شما ارائه داده میشه.


  امنیت بالا:

  اطلاعات شما در مقابل سیل، آتش سوزی، بلایای طبیعی و یا خرابی های سخت افزاری در یک مکان آسیب پذیر نیستن، پروتکل های امنیتی و زیرساخت ها به صورت دائمی و مداوم تجزیه و تحلیل و به روز رسانی میشن تا تهدیدات و عیب های جدید رو برطرف کنن.
  کسب و کارها در حال اجرای انواع مختلفی از اپلیکیشن ها با اهداف مختلف در فضای ابری و با استفاده از رایانش ابری هستن که از جمله اونها میشه به مدیریت ارتباط با مشتری(CRM)، منابع انسانی و حسابداری اشاره کرد.

  Salesforce در زمینه ارائه نرم افزارهای مبتنی بر رایانش ابری پیشگام هست، برخی از بزرگترین شرکت های دنیا بعد از تست دقیق، زیرساخت های نرم افزارهای خودشون رو به فضای ابری Salesforce منتقل کردن.

  احتیاط کنید :


  با افزایش رایانش ابری هزاران شرکت محصولات و خدماتی که در اونها از رایانش ابری استفاده نمیشه روبه عنوان رایانش ابری معرفی می کنن. همیشه توجه داشته باشید که هنگام ارزیابی پیشنهادات رایانش ابری دقیق تر عمل کنین حتی اگر مجبور بشید که برای مدیریت سخت افزارها و نرم افزارهای خود یک سرویس مبتنی بر رایانش ابری رو بخرید این سرویس میتونه تنها یک فضای ابری کاذب باشه.

  انواع رایانش ابری


  محاسبات ابری راهی برای منتقل کردن منابع از راه دور هست ، بر اساس نوع منابعی که ارائه میشن سه مدل رایانش ابری وجود داره.

  1. نرم افزار به عنوان یک سرویس(SaaS) برای ارائه محصولات فانکشنال به کاربران نهایی
  2. زیرساخت ها به عنوان یک سرویس(IaaS) یک شبکه امن و فضای ذخیره سازی رو برای مدیران سیستم ها فراهم میکنن.
  3. بسترهای نرم افزاری هم به عنوان یک سرویس (PaaS) در جایی قراگرفتن که به سازندگان امکان ایجاد برنامه ها رو میدن و در عین حال برای اونها فضا میسازن.
  • مدل Software as a Service) SaaS)

  SaaS رایج ترین نوع رایانش ابری هست ، SaaS اپلیکیشن های آماده و کاملی رو از طریق اینترنت در اختیار کاربران قرار میده، در این نوع از رایانش ابری نیازی به بارگیری و نصب بر روی کامپیوترهای شخصی هر کاربر نیست و باعث صرفه جویی در وقت کارکنان فنی میشه. تعمیر، نگهداری و عیب یابی هم تماما توسط ارائه دهنده این خدمات انجام میشه.

  برنامه های نرم افزاری عملکردهای خاصی روانجام میدن و عموما این نرم افزارها بسیار بصری و زیبا هستن. برای مثال می توان به ابزارهای مدیریت مشتری Salesforce مثل Google Apps، QuickBooks، Dropbox، Zendesk و Slack اشاره کرد. اینها ابزارهایی کاملا کاربردی هستن که هیچ نیازی به برنامه نویسی ندارن و می تونن به راحتی به نیازهای کاربران پاسخ بدن.

  • مدل Infrastructure as a Service) IaaS) از رایانش ابری

  IaaS یکی از بی پرده ترین نوع از سرویس های مبتنی بر رایانش ابری هست، این نوع از سرویس ها برای سازمان هایی کاربرد داره که شخصی سازی های زیادی روانجام میدن. مهمترین مزیت IaaS ظرفیت اضافی اون هست که در صورت تقاضا برای نیازهای بلند مدت یا کوتاه مدت برای کاربران قابل دسترسی هست. IaaS این امکان رو فراهم می کنه که کسب و کارها منابع با صرفه اقتصادی مناسب و همینطور زیرساخت های با کیفیت روبرای پیشرفتشون تهیه کنن.

  با استفاده از IaaS شخص ثالث نقش میزبان زیرساخت هایی مثل سخت افزار، سرورها، فایروال ها و ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات خواهد بود. با این حال کاربران معمولا سیستم عامل و اینترفیس دلخواه خودشون رو دارن. کسب و کاری که در حال تولید یک محصول نرم افزاری جدید هست ممکنه قبل از استفاده از نرم افزار داخلی از ارائه دهنده IaaS برای ایجاد یک محیط آزمایشی استفاده کنه. دسترسی مشتریان به سرورهای فضای ابریمعمولا از طریق داشبورد یا API انجام میشه.

  • مدل Platform as a Service) PaaS)

  PaaS بلوک هایی رو برای ساخت نرم افزار از جمله ابزارهای توسعه، کتابخانه های برنامه نویسی، سرورها، محیط های برنامه نویسی و کامپوننت های از پیش ساخته شده رو برای کاربران فراهم میکنه. از مهمترین ویژگی های PaaS به عنوان یک سرویس مبتنی بر رایانش ابری میشه به امنیت، زیرساخت ها و ادغام داده ها به طوری که کاربران بتونن به سرعت به داده ها دسترسی پیدا کنن اشاره کرد که هزینه اونها هم در طی این کار کم میشه.

  با استفاده از یک پلتفرم مثل Salesforce استاندارد سازی منابع انجام میشه به همین دلیل لازم نیست که هر بار که قصد دارین یک برنامه بسازید دوباره تمام کارها روانجام بدین. چندین توسعه دهنده می تونن به صورت همزمان روی یک پروژه کار کنن، در بسیاری از موارد افراد بدون مهارت های کدنویسی می تونن مشکلات برنامه های کسب و کارها رو حل کنن و شخصی سازی داشبورد خودشون رو به راحتی انجام بدن.

  سوالات مرتبط با کاربرد محاسبات ابری


  اطلاعات ما کجا ذخیره می شوند؟


  اطلاعات شما در شبکه ای از سرورها ذخیره میشن ، ارائه دهندگان بزرگ مثل گوگل، مایکروسافت و اپل شبکه ای از سرورها رودر سراسر دنیا نگهداری میکنن تا از به وجود اومدن یک نقطه شکست جلوگیری کنن.

  آیا برای همه کسب و کارها می توان از فضای ابری استفاده کرد؟

  فضای ابری درتهیه نسخه پشتیبان از داده ها، ارائه نرم افزار، تامین ظرفیت پردازش اضافی با روشی مطمئن و مقیاس پذیر استفاده میشه. خدمات مبتنی بر فضای ابری برای پردازش هایی مثل حسابداری، کنترل موجودی، منابع انسانی و مدیریت ارتباط با مشتری کاربرد داره.

  چرا فضای ابری بهتر از سیستم های امروزی است؟

  محاسبه ابری و فضای ابری بسیار به صرفه هست، رایانش ابری نیاز به سرمایه گذاری های بزرگ در زیرساخت ها روبرطرف میکنه و هزینه های شما رو کاهش میده.

  کار کردن با اون کار راحتیه ، موقعیت مکانی هیچ اهمیتی نداره ودسترسی کاربران به داده ها رو ساده کرده، امنیت بیشتری داره و به صورت مداوم از اون نسخه های پشتیبان تهیه میشه.

  کسب و کارها برای منتقل شدن به فضای ابری به چه چیزی نیاز دارند؟

  خدمات مبتنی بر فضای ابری از طریق اینترنت ارائه میشن، بنابراین مهمه که این خدمات سریع، قابل اعتماد، ایمن و با ظرفیت بالا باشن تا برای تامین نیازهای کسب و کارها مفید باشن. پهنای باند ویژگی بسیار مهم خدمات مبتنی بر فضای ابری هست، اگر مشخصات شبکه شما کافی نباشه شما می تونید به راحتی اون رو ارتقا بدین.

  آیا فضای ابری امن است؟

  اگرچه هیچ سیستمی کاملا امن نیست، اما احتمالا داده هایی که با خدمات محاسبه ابری ذخیره میشن از امنیت بیشتری نسبت به ذخیره در هارد دیسک برخوردار هستن، با استفاده کردن از درایوهای سخت افزاری اطلاعات به راحتی از بین میرن و یا خراب میشن. با سرویس های فضای ابری اطلاعات شما رمزگذاری میشن و به طور مداوم پشتیبان گیری میشن. امنیت فضای ابری نسبتا قابل اعتماد است.


  زمانی که داده ها روی فضای ابری ذخیره می شوند چگونه می توان به داده ها دسترسی پیدا کرد؟

  دسترسی به داده ها پس از ذخیره روی فضای ابری بیشتر به نوع سرورهایی که استفاده می کنید بستگی داره، اما نوع دسترسی عموما بر اساس اعتبار ورود به سیستم و مجوزهای کاربرهست.

  واژه نامه کلود کامپیوتینگ تجاری (رایانش ابری یا Cloud Computing )

  مدیریت ارتباط با مشتری( CRM)

  CRM یا مدیریت ارتباط با مشتری یک استراتژی برای مدیریت برای تعامل سازمان با مشتریان هست، در واقع CRM به شرکت ها کمک می کنه تا با مشتریان خود به راحتی در ارتباط باشن و به این ترتیب روند کار رو ساده تر می کنن و سودآوری شرکت روبهبود می بخشن.

  کلود عمومی

  یک کلود عمومی به صورت کلی به عنوان یک کلود تصور میشه، این نوع کلود به صورت عمومی در دسترس افراد هست و توسط شرکت ها و یا اشخاص دیگه برای شما فراهم میشه

  کلود خصوصی

  یک کلود خصوصی فقط متعلق به یک شرکت و یا یک سازمان هست ، در واقع سازمان هایی مثل یک شرکت خصوصی و یا دانشگاه ها می تونن زیرساخت های خودشون رو برای یک کلود خصوصی در یک مکان ایجاد کنن توجه داشته باشید که این کلودها در دسترس عموم قرار ندارن. این نوع کلود، کلود شرکتی یا کلود داخلی هم نامیده میشه.

  کلود ترکیبی

  یک کلود ترکیبی در واقع از هر دو نوع کلود خصوصی و عمومی استفاده میکنه تا محاسبات مورد نیازش رو انجام بده. به صورت کلی یک سازمان از کلود خصوصی خودش برای انجام محاسبات مهم و از کلود عمومی برای انجام محاسباتی که دامنه بزرگتری دارن استفاده میکنه.

  مولتی کلود

  مولتی کلود به زمانی گفته میشه که یک کاربر و یا یک سازمان از چندین کلود مختلف استفاده می کنن. این کار معمولا با هدف کاهش ریسک و یا تست کردن کلودهای جدید برای محاسبه کارایی و هزینه اونها انجام میشه.

  مکانیزم های تایید هویت کاربران برای دسترسی به سیستم ها

  روش های مختلفی وجود داره که کاربران بتونن هویتشون رو برای دسترسی به سیستم ها و یا برنامه ها اثبات کنن. این روش ها در واقع مکانیزم های تایید هویت کاربر نامیده میشه و معمولا شامل چیزی هستن که کاربر میدونه ( مثل یک پسورد و یا شناسه منحصر به فرد) یا کاربراون رو موجود داره ( مثل یک توکن (رمز یا مجوز) یا دستگاهی با یک آدرس IP شناخته شده).

  تایید هویت (Single sign-on (SSO

  این روش امکان دسترسی به چندین سرویس با استفاده از یک متد لاگین login رو فراهم میکنه. به عنوان مثال ورود به جیمیل gmail امکان دسترسی به Google Drive را هم بدون نیاز به لاگین کردن به صورت جداگانه برای شما فراهم میکنه.

  تایید هویت به صورت Federated

  این روش شباهت زیادی به روش SSO داره، با این تفاوت که در این روش شناسه کاربر برای بیش از یک شبکه یا سازمان تایید میشه که این کار بر پایه استانداردهای امنیتی agreed-upon انجام میشه.

  ماشین مجازی

  یک ماشین مجازی برنامه ای هست که عملکردهای یک کامپیوتر واقعی رو شبیه سازی میکنه. برای مثال یک ماشین مجازی میتونه یک سیستم عامل ویندوز باشه که در سیستم عامل مک اجرا میشه یا برعکس. به صورت کلی چندین ماشین مجازی میتونن بر روی یک سیستم واحد کار کنن و همزمان از چندین کامپیوتر مختلف تقلید کنن.

  فرانت اند

  این بخش شامل داده ها و داشبوردهایی هست که می تونن توسط کاربر دیده بشن و کاربر هم میتونه با اونها تعامل کنه.

  بک اند

  این بخش شامل داده ها، کدها و زیرساخت هایی هست که برنامه ها یا وب سایت ها رو اداره می کنن، این بخش در واقع پشت صحنه کار میکنه و یک کاربر نمیتونه اطلاعات اونرو ببینه.

  (Service level agreement (SLA

  یک SLA در واقع یک قرارداد بین صاحب یک کسب و کار و فراهم کننده های سرویس های مبتنی بر کلود هست که به عنوان یک ضمانت، کار می کنه. این برنامه شامل همه موارد مثل اقدامات امنیتی، مدیریت داده ها و وقفه های ایجاد شده در سرور یا تناقض داده ها و بسیاری از موارد دیگر هست .

  مثال هایی از کلود کامپیوتینگ

  بیشتر مصرف کنندگان و کسب و کارها در حال حاضر از خدمات مبتنی بر کلود استفاده می کنن و برخی از اونها هم متوجه این موضوع نیستن. اگر شما یک موسیقی پخش کنین، به صورت اینترنتی خرید کنین، حساب های مختلف شبکه های اجتماعی رو داشته باشین و یا از خدمات موبایل بانک استفاده کنین، شما در حال استفاده از خدمات مبتنی بر کلود هستین. با پیشرفت فناوری های دیجیتال و قدرتمند تر شدن و در دسترس همه قرار گرفتن اونها در حال حاضر برنامه ها و سیستم عامل های مبتنی بر کلود بیشتر شدن. در ادامه برخی از مواردی که کلود بر روی پیشرفت اونها تاثیر گذاشته راروبیان میکنیم.

  سرگرمی ها


  فیلم ها و موسیقی ها که قبلا فضای زیادی رودر قفسه ها پر می کردن امروزه به راحتی و از راه دور در دسترس هستن که این کار از طریق سرویس های پخش مبتنی بر کلود انجام میشه که از جمله این سرویس ها میشه به Netflix یا Spotify اشاره کرد.

  شبکه های اجتماعی


  عکس ها و یا کامنت هایی که شما در فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و یا سایر پلتفرم های اجتماعی پست می کنین از راه دور در کلود ذخیره میشن.

  شما می تونید اسناد و مدارک و همینطور اسلایدهای مربوط به ارائه خود و سایر فایل هایی از این قبیل که با ذخیره کردن اونها در هارد دیسک های لوکال ممکنه در معرض خرابی و یا حذف شدن قرار بگیرن رودر کلود ذخیره کنین که دارای امنیت بیشتری هست. Google Docs و Dropbox هم گزینه های خوبی هستن که می تونید به اونها در این زمینه فکر کنید که از هر جایی قابل دسترسی هستن و به صورت ریل تایم می تونید اطلاعاتتون رو در اونها ذخیره کنین.

  بانکداری در موبایل


  بانک هایی مانند Chance، Wells Fargo و بانک آمریکا کاملا به کلود وابسته هستن، مشتریان این بانک ها می تونن در عرض چند ثانیه با استفاده از تلفن های همراه برای همکاران خود پول واریز کنن و یا از چک های خود عکس بگیرن و اونها روبه صورت مجازی واریز کنن بدون اونکه حتی یک ثانیه به صورت حضوری به بانک مراجعه کرده باشن. معاملات مشتری ها در این بانک ها قابل جستجو هست و صورت حساب های اونها هم در بانک اطلاعاتی این بانک ها ذخیره میشن که در صورت تقاضا قابل دسترسی هستن، این موضوع باعث شده که نیاز به پرونده های کاغذی تقریبا از بین بره.

  مدیریت ارتباط با مشتری


  نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری
  یا همان نرم افزار CRM،به کسب و کارها این امکان رو میده تا ارتباطاتشون رو با مشتریان، مدیران تیم و مسئولان تیم های بازاریابی به صورت کامل شخصی سازی کنن. این نرم افزار هوشمند میتونه برخی از پیگیری ها مثل ایمیل های مربوط به ارسال سبد خرید روارسال کنه. در هر مرحله از حضور یک مشتری در کسب و کار شما این نرم افزار میتونه تمامی کلیک های مشتری روبه خوبی آنالیز کنه.

  منابع انسانی و حقوق و دستمزد


  زمانی که کلود برای عملیات های حوزه منابع انسانی مورد استفاده قرار گرفت، افزایش بهره وری مشاغل و کاهش هزینه ها نسبت به گذشته مشاهده شد. عملیات های استخدام، ورود به سیستم و همینطور مدیریت داده های کارکنان از کارآمدترین عملیات های این روش بودن. تیم های HR می تونن با این روش به راحتی رزومه ها رومشاهده کنن، کاندیداها رومرتب کنن و عملکرد آناناونها رو ببینن و آنالیز کنن.

  عملیات حسابداری


  نرم افزارهای حسابداری مبتنی بر کلود در بیشتر موارد عملیات هایی مشابه نرم افزارهای حسابداری دسکتاپ رو انجام میدن اما تفاوت اونها در این هست که این نرم افزارها این کار رو بر روی سرورهای کلود و از راه دور انجام میدن و به صورت کلی از طریق اینترنت در دسترس هستن. این موضوع مزایای بسیار زیادی برای افرادی که نیازمند پیش بینی های فوری هستن داره، برنامه های حسابداری مبتنی بر کلود ورود اطلاعات روساده تر کرده ، بسیاری از موارد در اونها حذف شده و احتمال خطا در اونها هم خیلی کم شده.

  مدیریت فهرست موجودی


  سفارش، ذخیره سازی، فروش و تحویل کالا و در کل مدیریت فروش با استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر کلود بسیار راحت تر از گذشته شده ، محصولاتی که دارای بارکد هستن روبه راحتی میشه از راه دور جستجو کرد. فروشندگان، مدیران و هماهنگ کننده های تدارکات می تونن به راحتی و به خوبی موجودی انبار رو مشاهده کنن و اظلاع پیدا کنن که کدوم مکحصول به صورت Real time در دسترس هست.

  مزایای استفاده از کلود کامپیوتینگ


  در طی دو دهه گذشته کلود کامپیوتینگ تبدیل به یک اصل مهم در زندگی تجاری شده ، از اونجایی که کسب و کارها با صرفه جویی در فناوری هایی که استفاده می کنن می تونن هزینه هاشونو به مقدارقابل توجهی کاهش بدن، کلود کامپیوتینگ مزایای بسیار زیادی برای اونها داره که از مهمترین این مزایا میشه به موارد زیر اشاره کرد:

  • دسترسی اسان به داده ها:

  کلود کامپیوتینگ اطلاعات شما رو برای ذخیره سازی سریع و کارآمد و همینطور بازیابی دوباره اونها متمرکز سازی می کنه و به همین علت هست که داده ها به راحتی در دسترس تمامی افراد قرار می گیرن.

  • سازگاری:

  کلود کامپیوتینگ این امکان رو فراهم کرده که بتونید شخصی سازی نرم افزارها و اپلیکیشن ها رو انجام بدین در حالی که صاحبان این نرم افزارها هم امکان کنترل کدهای اصلی رو دارن.

  • ارائه خدمات برای چند گروه:

  نرم افزارهای مبتنی بر کلود این فرصت رو برای شما به وجود میارن که بتونید اپلیکیشن ها و پورتال های شخصی سازی شده روبرای مشتریان مختلف ارائه بدین.

  • قابل اعتماد:

  از اونجایی که سیستم های مبتنی بر کلود توسط شخص دیگری میزبانی میشن کسب و کارها و سایر کاربران اطمینان بیشتری به اونها دارن و در صورت بروز هر مشکلی امکان دسترسی راحت به پشتیبانی اونها دارن.

  • مقیاس پذیر:

  با استفاده از اینترنت اشیا ضروری هست که نرم افزارها در هر دستگاهی کار کنن و یا این که بتونن با سایر برنامه ها ادغام بشن. برنامه های مبتنی بر کلود این امکان رو به راحتی برای شما فراهم می کنن.

  • امنیت بالا:

  کلود کامپیوتینگ این اطمینان روبرای شما فراهم میکنه که محیطی امن تر از سایر محیط ها هستو در تلاشه تا این امنیت روافزایش بده.


  گروه وبلینو تلاش کرد در این مقاله مطالب مفید و کارآمدی رو در رابطه با محاسبات ابری وکاربردهای اون در اختیارتون قرار بده . منتظر مقالات بعدی ما با موضوعات جذاب تر باشید.


  با وبلینو همراه باشید.


  این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Annotation-2020-05-22-193003-2.png است

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پانزده − 2 =