بستن
درخواست مشاوره رایگان

همکاران ما برای کمک به شما آماده هستند.

هاست ابری چیست؟ آشنایی با بهترین انتخاب هاستینگ سال 2020

فهرست مقاله

  هاست ابری چیست ؟ در این مقاله قرار است به طور کامل به آن بپردازیم ، خب شاید این سوال رو قبلا و حتی در مقاله های قبلی وبلینو هم از خودتان پرسیده باشید ، اگر از همراهان همیشگی تیم طراحی سایت وب لینو بوده اید قطعا با مفاهیم هاستینگ و حتی میزبانی وب ابری آشنایی دارید، اما آیا همانطور که مفهومی به نام سرور ابری را داریم آیا هاستی به نام هاست ابری هم وجود دارد؟ امروز این مفهوم را یکبار برای همیشه روشن خواهیم کرد.

  من مهراد مظاهری با یکی دیگر از سلسله مقالات مجله آموزشی وبلینو در خدمت شما هستم. در این مقاله قصد دارم بررسی کاملی درمورد هاست ابری و مزیت های آن برایتان ارائه کنم.

  میزبانی وب در طول سالهای گذشته دستخوش تغییرات بسیاری شده و پیشرفت های بسیاری هم برای آن در این مدت حاصل شده است. یکی از این پیشرفت ها حضور سرور های ابری با منابع متغیر و قابلیت استفاده از یک ابر بی نهایت ( از لحاظ منطق ذهنی ما ) می باشد که توانایی ارائه سرویس تا هر میزانی را برای ما دارد. یکی از جدیدترین انواع این پیشرفت ها در حوزه میزبانی وب ابری می باشد.

  هاست ابری چیست؟ تعاریف در اولین قدم

  مفهوم اصلی میزبانی ابری را باید در مفهوم عبارت ” سریعترین دسترسی به محتوا براساس موقعیت جغرافیایی ” جست و جو کرد که از سالهای گذشته جزو مهمترین دغدغه های مدیران و کارشناسان زیرساخت شبکه های اینترنتی بود. یک هاست ابری در اصل سرور های مختلفی را در پشت سر خود دارد که در نقاط مختلف دنیا تقسیم شده اند.میزبانی وب ابری یکی از انواع هاست ها می باشد که در مقالات قبلی به صورت اجمالی به آن پرداخته بودیم.

  این وب سرور ها به شکل یک خوشه به هم متصل شده و یک سرور بسیار قوی ( ما در اینجا به آن نام ابر را اطلاق می کنیم ) فراهم اورده که از لحاظ منطق ما یک سرور با منابع بی نهایت ( بی نهایت در واقعیت وجود ندارد. اما سروری که منابعش می تواند بسیار زیاد باشد و از حد نهایت یک سرور هم بالاتر برود طبیعتا برای ما همان مفهوم سرور نامحدود را خواهد داشت. )

  منابعی که برای هاست ابری شما مورد نیاز است از مناطق جغرافیایی مختلف و برروی سرور های گوناگون بارگذاری می گردد. تمامی این هاست های ابری وظیفه دارند تا آپتایم سایت شمارا تضمین کنند. یک میزبانی وب ابری از نظر کاربر تنها یک هاست است اما از نظر سرویس دهندگان خدمات هاستینگ ممکن است بیش از 100 سرور در نقاط مختلف جهان برای همین یک هاست ابری درگیر شده باشند.

  استفاده از هاست ابری به صرفه است؟

  حالا که پاسخ روشنی برای سوال هاست ابری چیست داریم باید ببینیم آیا واقعا همچین کاری به صرفه است؟ پاسخ این است که بله ، زیرا در این صورت زمانی که سایت شما به اصطلاح عامیانه قطع شده است ( DownTime ) را به شدت کاهش می دهد. زیرا شما یک خوشه از هاست ابری دارید که اگر کارکرد هرکدام از آنها دچار اختلال شود بقیه سرور ها به کمک آمده و مانع از ایجاد اختلال در سرویس میزبانی وب ابری شما می شوند.

  در این شرایط همواره وب سروری جهت پشتیبانی وبسایت و وب هاست شما وجود دارد. این امر با آنکه هزینه های مالی بالاتری برای ارائه خدمات هاستینگ به شما دربر خواهد داشت اما از صدمه به داده های شما و قطعی های مقطعی گوناگون جلوگیری می کند و این مورد ارزش افزوده بسیاری ( از جمله صرفه جویی در نیروی انسانی جهت پشتیبانی و پاسخگویی به مشتریان عصبانی که به عنوان مثال هاست وردپرس شان برای دقایقی از دسترس خارج شده است ) را دارد.

  مزیت دومی که برای میزبانی وب ابری وجود دارد این است که در شرایط پیک ترافیک وبسایت که بازدیدکنندگان بسیاری درحال بازدید از وبسایت شما هستند وبسایت شما از دسترس خارج نمی شود. سرویس هایی که در ساختار طراحی هاست های ابری به کار رفته اند قابلیت تقسیم وظایف و تقسیم ترافیک برای کاهش بار برروی یک وب سرور را دارند و باعث می شوند سایت شما غیرقابل دسترس نگردد. ( ارور نسبتا معروف service unavailable 503 که هرکدام از وبمستر ها حداقل یک بار تجربه آن را داشته اند )

  همچنین هاست های ابری به دلیل پیاده سازی برروی بستر کلود (cloud) امکاناتی بیش از هاستینگ های عادی را برای شما فراهم می کند. به عنوان مثال شما در هاست های ابری به فضای رم اختصاصی برای خودتان دسترسی دارید که می توانید این فضا را در لحظه کم و زیاد کرده و متناسب با شرایطی که برای وبسایت خود پیش بینی می کنید از این ابزارها جهت افزایش کیفیت بازدید از سایت خود استفاده نمایید.

  هاست ابری چیست؟ آشنایی با بهترین انتخاب هاستینگ سال 2020

  هاست های ابری همان سرور اختصاصی هستند؟

  درست است که در هاست ابری شما امکاناتی از جمله تغییر در میزان حافظه رم هاست خود دارید اما تفاوت های عمده ای مابین سرور اختصاصی و هاستینگ ابری وجود دارد. در سرور اختصاصی شما مالک سرور خود هستید و شخصی دیگر برروی آن سرور حضور ندارد اما در هاستینگ های ابری کماکان مشترکین مختلفی برروی هرکدام از خوشه های سرور ابری وجود دارند و حتی از وجود همدیگر هم اطلاعی ندارند.

  هاست ابری با هزینه ای به مراتب پایین تر از داشتن یک سرور اختصاصی پر قدرت به لطف پراکندگی سرور های متعدد در نقاط مختلف دنیا یک دسترسی امن، پایدار، با آپتایم بسیار بالا را با قیمت ارزانتری برای شما فراهم می آورد. گرچه مقدار قیمت ها در میزبانی ابری بسته به میزان استفاده شما متغیر می باشد.

  اما در سایت هایی با بار ترافیکی بالا هزینه نگهداری و ارائه خدمات در میزبانی ابری به مراتب بالاتر خواهد بود. اما در مقابل سرویس هایی مانند سرور های اختصاصی و یا میزبانی های اشتراکی هزینه های بسیار پایینی دارند اما به هیچ وجه دارای پایداری میزبانی ابری نیستند.

  در میزبانی های اشتراکی صد های وب سایت بر روی یک سرور مرکزی قرار می گیرند، در نتیجه در نهایت شما داون تایم های مختلفی را در طول مسیر میزبانی سایت خود تجربه خواهید کرد.

  بنابراین کماکان اگر نیاز به سرور اختصاصی دارید بهتر است ابتدا نیازهای خود را بررسی کنید و پلن های گوناگونی که ارائه کنندگان خدمات هاستینگ و سرور دارند را مورد مطالعه قرار دهید تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام برای کارتان به یک سرور اختصاصی VDS نیاز دارید یا یک میزبانی وب ابری

  میزبانی وب ابری معایب دارد؟

  قطعا نمی توان میزبانی ابری را سرویسی بدون معایب و صرفا با مزایای مطلق بر شمرد. میزبانی وب ابری هم مانند دیگر سرویس های میزبانی معایب خاص خود را دارد. به عنوان مثال وقتی سرویس ابری ما شروع به رشد می کند به ازای هر سروری که به این خوشه سرور اضافه می شود 3 برابرهزینه هم برای Vendor و سرویس دهنده دربرخواهد داشت. ( عددی کاملا تخمینی براساس هزینه های نگهداری در دیتاسنتر و تامین امکانات برای هر سرور )

  هاست ابری چیست؟ آشنایی با بهترین انتخاب هاستینگ سال 2020
  هاست ابری چیست؟ آشنایی با بهترین انتخاب هاستینگ سال 2020

  مدیریت میزبانی وب ابری برای سرویس دهندگان هاست کاری دشوار است

  هاست ابری هم همانند باقی انواع هاستینگ نیاز به تامین امنیت دارد که یکی از چالش های مهم درمورد آن این است که شما یک زیرساخت مشخص و یکتا برای ایمن سازی ندارید.

  به عنوان مثال اگر شما یک خانه می داشتید که به دنبال ایمن سازی آن بودید قطعا به راحتی می توانستید تجهیزات ایمنی آن را تامین کنید. ولی وقتی درمورد یک خوشه وب سرور ابری و به تبع آن یک سرویس هاستینگ ابری صحبت می کنیم گاهی تا 100 سرور دارید که قسمتی از هر وبسایت برروی یکی از این سرور هاست ابری و حالا این وظیفه مدیر شبکه است تا امنیت این سرور هارا برقرار سازد.

  به بیان ساده تر در سرویس های میزبانی ابری ریسک و امکان هک شدن در صورتی که تنظیمات سرور ها و امنیت هرکدام از آنها به صورت مستقل به درستی تامین نشده باشد بیشتر است. دقت داشته باشید که معمولا سرویس های ابری توسط هاستینگ هایی که زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری آن را فراهم کرده اند ارائه می شود بنابراین تا زمانیکه از سرویس دهندگان قابل اعتماد استفاده کنید جایی برای نگرانی از این بابت وجود ندارد.

  پشتیبان گیری از میزبانی وب ابری

  هاست های ابری برای تهیه نسخه پشتیبان هم چالش های خاص خود را دارند زیرا شما به تمام اطلاعات در یک لحظه و یک هارد دیسک دسترسی ندارید که به راحتی بتوانید از آن بکاپ تهیه کنید. بنابراین باید یک سیستم مدیریت بکاپ پیشرفته را فراهم آورده و تمامی سرور هارا به همراه اکانت های موجود برروی هرکدام به آن معرفی کرده وسپس اقدام به بکاپ گیری نمایید. ( این البته برای مدیران سرور است.)

  کاربران و دنبال کنندگان وبلینو که از هاستینگ ابری استفاده می کنند البته پس از خواندن این مقاله باید بدانند که به دلیل ماهیت سرویس های میزبانی ابری بد نیست اگر خودشان هم برای بکاپ گیری از سرویس هایشان یک نقشه و پلن داشته باشند.

  هاست ابری چیست؟ آشنایی با بهترین انتخاب هاستینگ سال 2020
  هاست ابری چیست؟

  سخنی با سرویس دهندگان خدمات میزبانی ابری

  زیرساخت شبکه میزبانی وب ابری که در راس آن امروز گوگل با چند صد میلیارد دلار سرمایه گذاری و گسترش سرور ها در اکثر کشور های دنیا آن را به صنعتی با آینده روشن تبدیل کرده است شاید یک خدمت پول ساز برای ارائه باشد اما اگر می خواهید یک سرویس ابری را راه اندازی کنید نکاتی هم وجود دارد که می بایست رعایت کنید.

  سرویس میزبانی ابری خود را به درستی مدیریت کنید

  برای اینکه عملکرد صحیح یک سرویس میزبانی وب ابری و طراحی بهینه پلن های هاست ابری ، بسیار مهم است که مدیران ابزار ساده ای برای تشخیص و اندازه گیری ارایه خدمات داشته باشند. اگر برای ارائه خدمات میزبانی ابری معیارهایی برای اندازه گیری و نرم افزارهایی که جهت کنترل مصرف کاربران مورد استفاده قرار می گیرد را در دسترس نداشته باشید

  بنابراین طبیعتا به زودی خوشه سرور های شما دچار افت کیفیت و تراکم بار شدید شده و این بار شما با تعداد بسیار زیادی سرور که در وضعیت مشغول هستند مواجه می شوید که کنترل این شرایط بحرانی به نسبت دیگر انواع سرویس میزبانی وب پیچیده تر است.سرویس ابری باید از میزان مصرف منابع و میزان بار آگاهی داشته باشد. رایانش ابری سطح انتزاعی را افزایش می دهد تا جایی که تمامی مولفه های خود سرور ها را مجازی سازی کند.

  زمانی که سرویس ابری راه اندازی شد، راه کارهای مدیریتی حتما باید این قابلیت را داشته باشند که سیاست هایی را در رابطه با مدیریت داده ها و میزان بار کاری تعیین کنند تا مطمئن شوند حداکثر کارایی در اختیار سیستم در حال اجرا قرار می گیرد.

  این موضوع دقیقا در شرایط پیک وبسایت حیاتی می شود زیرا سیستم باید قادر باشد بصورت داینامیک سیستم ها و منابع را بر اساس اولویت های کسب و کار و حجم بار های مختلف بصورت مکرر اولویت بندی کند ، تا مطمئن شود که سرویس های میزبانی وب ابری همگی در بهترین حالت ممکن درحال ارائه خدمات به اکانت هاست های ابری هستند.

  آینده هاست ابری چگونه است؟

  از نظر من هاست های ابری هم در کنار بحث اینترنت اشیاء جزو اساسی ترین نیازها در سال 2020 و سالهای پس از آن است زیرا با تغییر در شرایط اقتصادی ایران و افزایش در هزینه هایی که یک کاربر نهایی برای میزبانی سایت خود باید پرداخت کند تامین یک سرویس هاستینگ قابل اعتماد با قیمتی مناسب شاید خیلی راحت نباشد اما هاست های ابری همیشه قابل اعتماد و با قیمتی به صرفه عرضه می شوند. طبیعتا برای سرویس دهندگان هم با توجه به ارزش افزوده حاصل از این نوع سرویس ها می تواند توجیه اقتصادی مناسبی را داشته باشد.

  از شما بابت همراهی گرمتان با وبلینو تیم ممنونیم، اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است خوشحال می شویم با ارائه نظرات سازنده خود در زیر همین پست مارا در ارائه مقالات گوناگون یاری نمایید. سعی کردیم تا این مقاله را با زبان ساده ای به رشته نگارش در آورده تا پاسخگوی نیازهای عمومی کاربران وب باشد و امیدواریم تا در نیل به این هدف موفق بوده باشیم.

  اختصاصی شهریور 1399 – هاست ابری وبلینو و ورژن PHP

  هاست های ابری وبلینو با آپدیت جدید خود پشتیبانی از ورژن های غیر امن php از جمله PHP نسخه 5.6 را متوقف کرده است. این ورژن از زبان PHP درحال حاضر برروی تعداد زیادی از هاستینگ ها همچنان وجود دارد و به نوعی خطر باالقوه برای هاست و داده های کاربران تبدیل شده است. این نسخه که در تاریخ 24 اوت 2014 منتشر شد یکی از محبوب ترین نسخه های PHP بود که توسط بسیاری از وبسایت های مبتنی بر PHP از جمله وردپرس مورد استفاده قرار گرفت.

  امروزه بیش از 30% از وبسایت های ساخته شده با وردپرس و به طور کلی 60% از کل وبسایت های مبتنی بر PHP هنوز از PHP 5.6 استفاده می کنند. اما خیلی جالب است که بدانید عمر این نسخه از PHP بسیار طولانی تر از نسخه های دیگر بود. به طوریکه پس از 3 سال از زمان انتشار در ژانویه 2017 رسما به کار خود پایان داد و توسعه آن به اتمام رسید.

  اما پشتیبانی امنیتی از آن کماکان تا دسامبر 2018 ادامه داشت. بنابراین عملا این نسخه منسوخ شده و دیگر در هیچ سطحی توسطه توسعه دهنده پشتیبانی و بروزرسانی نمی شود. اکثریت پلاگین ها و قالب ها با وجود محبویت این نسخه از PHP خود را با نسخه های جدید وفق داده اند و PHP 5.6 دیگر در آن ها جایی ندارد. از آنجاییکه در هاست ابری وبلینو امنیت در کنار سرعت یک پارامتر مهم برای ما می باشد پس از 2 سال پشتیبانی از این نسخه از php ما نیز استفاده از آن را در سرویس های هاستینگ ابری خود متوقف ساختیم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ده + 12 =