بستن
درخواست مشاوره رایگان

همکاران ما برای کمک به شما آماده هستند.

اعتبار در کدنویسی : کدهای خود را با W3C معتبر کنید

فهرست مقاله

  اعتبار در کدنویسی به چه معناست و چرا باید کد های خود را با استاندارد W3C معتبر کنیم؟ این موضوع مقاله امروز ما در مجله آموزشی تیم طراحی وب با وبلینو است.

  W3C چیست؟

  W3C به معنای کنسرسیوم شبکه جهانی وب است. هدف W3C، ارائه مجموعه چهارچوب ها و استانداردهایی برای سایت ها است تا بر مشکلاتی نظیر سازگاری با مرورگرهای مختلف مورد استفاده در سراسر دنیا فایق آیند. تا قبل از استاندارد سازی های W3C اساسا عمده کار با وبسایت ها براساس استاندارد های مخصوص برای هر شخص بود، این اتفاق در ابتدا می توانست جوابگوی نیاز هر طراح وب باشد. اما با پیچیده شدن شرایط و افزایش ساختار ها در مرورگرهای وب و تولد شبکه اینترنت به نحوی که امروزه آن را میشناسیم نیاز به یک مدیریت و ساختار منسجم در قالب استاندارد های جامع وب احساس می شد. این احساس در نهایت منجر به تشکیل کنسرسیوم شبکه جهانی وب گردید.

  من مهراد مظاهری هستم و با یکی دیگر از مقالات مجله آموزشی تیم طراحی وب با وبلینو در خدمت شما عزیزان هستم. در این مقاله قصد داریم تا نگاهی کلی به مفهوم اعتبار در کدنویسی و معتبر سازی کدها با W3C داشته باشیم و به این بپردازیم که آیا اساسا استاندارد سازی کدها امری ضروری و حائز اهمیت است؟

  اعتبار در کدنویسی تنها یک چهارچوب بیشتر نمی باشد ولی طراحان ماهر سایت و برنامه نویسان به آنچه این سازمان می گوید بخوبی توجه می کنند. در حقیقت بسیاری از شرکتهایی که تقاضای استخدام برنامه نویسان و طراحان وب را دارند، این نکته را عنوان می کنند که کدهای نوشته شده در ساخت سایت توسط طراحان می بایست از لحاظ W3C معتبر سازی شده باشد. اگرچه برای XHTML و HTML این موضوع خیلی مرسوم است ولی اهمیت بیشتر این موضوع وقتی خواهد بود که سایت بطور کامل از CSS استفاده کند.

  طبیعتا کدنویسی CSS در طراحی های سایت امروزه امری مرسوم است و بدون CSS عملا کد های HTML جلوه ی بصری ندارند. معتبر بودن کد ها در این زمان بیشتر از هر زمانی اهمیت خواهد داشت. به عنوان یک نکته در پرانتز نیز باید گفت که معتبر بودن و استاندارد بودن کد ها در سئو و حتی جایگاه شما در موتور های جستجو نیز تاثیر گذار است زیرا برای آنکه بخواهید به موتور های جستجو نشان دهید که سایت مناسبی دارید می بایست در ابتدا نشان دهید که سایت استانداردی از نظر کدنویسی دارید !

  “تیم برنرز – لی” شخصی بود که به زیبایی شبکه جهانی وب را در زمانی که اولین مرورگر اینترنتی خود را پیش از سال 1989 میلادی ساخت اختراع کرده است. پیشروان این صنعت بعدها کنسرسیومی را برای استانداردسازی تکنولوژیهای استفاده شده در شبکه جهانی وب بوجود آورند. بدون استانداردسازی، اینترنت، به دنیایی که هم اکنون شاهد آن هستیم تبدیل نمی شد. تعامل میان دستگاه ها و ابزارهای مختلف نیازمند رابطی استاندارد و پرتکلهای محاوره ای استاندارد برای ارسال و دریافت داده ها و اطلاعات است.

  این کار، هدف اصلی اعتبار در کدنویسی W3C است. برای انتشار استانداردی ضروری است که تمامی کامپیوترها بتوانند با یک زبان مشترک با یکدیگر صحبت کنند و تمامی مرورگرها بتوانند صفحات سایت ها را به گونه ای یکسان و مشابه نمایش دهند. کنسرسیوم همچنین آموزشهایی را به طراحان و برنامه نویسان سایت می دهد بطوریکه آنها بتوانند در کنار هم در ساخت سایتی مناسب با استانداردهای W3C کار کنند.

  نتیجه تلاشهای کنسرسیوم برای تولید چهارپوبی مناسب که بتوان مفهوم اعتبار در کدنویسی را پیاده سازی کرد به اینجا رسیده است که فردی در چین با سیستم مکینتاش و یا فردی در کانادا با ویندوز10 هر دو می توانند به سایتی با هاست لینوکس در افریقای جنوبی دسترسی داشته باشند. چنانچه آن سایت با استانداردهای معتبر HTML و کدهای CSS نوشته شده باشد، صفحه می بایست در مرورگرهای مختلف و سیستمهای عامل متفاوت نتیجه ای مشابه را در پی داشته باشد.

  اعتبار در کدنویسی : کدهای خود را با W3C معتبر کنید

  اعتبار در کدنویسی : کدهای خود را با W3C معتبر کنید

  چرا استفاده از استانداردها و کدهای معتبرسازی اهمیت دارد؟

  اگرچه تمامی مرورگرها، کدهای HTML را درک می کنند، ولی آنها اینکار را به روشی مشابه انجام نمی دهند. هر مرورگر، الویتهای خاص خود را در بکارگیری HTML و CSS دارد تا بتواند افکت تصویری مورد نظر را نمایش دهد، چراکه هیچ استانداردی در بیان آنچه که طراحان می خواهند وجود ندارد. نتیجه این امر آن است که کدی که بنظر در مرورگر اینترنت اکسپلورر بخوبی کار می کند ممکن است تا مرورگر فایرفاکس، اپرا سفری و غیره بخوبی کار نکند و یا بالعکس. متاسفانه بسیاری از طراحان، کدهای خود را تنها بر روی اینترنت اکسپلورر آزمایش کنند و 35 درصد از کل کاربرانی را که از مرورگرهای دیگر استفاده می کنند را نادیده می گیرند. تقریبا نزدیک به صدها نوع مختلف از مرورگرها وجود دارد و تعداد حتی بیشتری برای PDAها، تلفنهای همراه، و دستگاه های الکترونیکی لوکس دیگری که می توانند به اسنترنت متصل شوند موجود می باشند.

  امکان آزمایش صفحات سایت در همه این مرورگرها غیر ممکن است. درحالیکه آزمایش صفحات سایت در اکثر مرورگرهای مرسوم احتمالا برای اکثر مردم کافی می باشد، ولی طراحان سایتی که می خواهند سایت طراحی شده در پلتفرمهای مختلف بخوبی کار کند می توانند کدهایشان را با استانداردهای W3C بنویسند. این عمل موجب می شود تا اعتبار در کدنویسی شما حفظ شده و کد نوشته شده و معتبر شما در تمامی مرورگر ها به خوبی و به درستی کار کند.

  چرا همه طراحان سایت و برنامه نویسان از اعتبار در کدنویسی (W3C) تبعیت نمی کنند؟

  آنها اینکار را نمی کنند بدلیل آنکه هیچکدام از ویرایشگرهای HTML معروف، کدهایی که 100 درصد مطابق با استاندارد W3C باشد تولید نمی کنند. هرچه استاندارد جدیدتر باشد، احتمال کمتری وجود دارد که کدهای تولید شده مطابق با آن استاندارد باشد. در بین تمام ویرایشگرهای HTML موجود، دریم ویور بهترین کدها را تولید می کند و فرونت پیج بدترین آنها را. تعجبی وجود ندارد که فرونت پیج، که محصولی از مایکروسافت است، کدهایی تولید کند که منحصرا برای استفاده در اینترنت اکسپلورر مناسب می باشد. ویرایشگرهای HTML مرسوم دیگر نیز رتبه ای بین دریم ویور و فرونت را دارا می باشند.

  کدهای با دست نوشته شده نیز هیچ تصمینی از بابت اعتبار در کدنویسی ندارند و نمی توان گفت که از استاندارد خاصی تبعیت کنند مگر آنکه شخصی که کدها را می نویسد با آخرین استانداردها آشنایی کامل داشته باشد. مشکل دیگری که با آن مواجه هستیم آن است که بسیاری از ویژگیهای جالب و جذاب موجود، توسط بسیاری از مرورگرها پشتیبانی نمی شوند. بسیاری از طراحان و برنامه نویسان وب، به عمد 35 درصد از بازدید کنندگان و کاربران را نادیده می گیرند تا بتوانند افکتی را که مورد نظر دارند را پیاده سازی کنند. در برخی حالات، سایت بنظر صحیح کار می کند ولی کارایی لازم را ندارد. منوهای کرکره ای، المانهای مرسومی هستند که در برخی از مرورگرهای مرسوم، کار نخواهند کرد. طراحان خوب، معمولا لینک متنی را جایی در صفحه قرار می دهند تا کاربرانی که به منوها دسترسی ندارند بتوانند از سایت استفاده کنند. با اینکار، اکثریت کاربران، به آنچه مطلوب است خواهند رسید و مابقی نیز به کمترین بسنده می کنند.

  یکی از مهمترین اقدامات ما در تیم طراحی سایت وبلینو استفاده از ساختار های اعتبار در کدنویسی و استاندارد سازی کدهای نوشته شده با استفاده از W3C است. از آنجاییکه تیم طراحی وب وبلینو نیز از IDE های استاندارد استفاده و کدهای تولید شده در انواع مختلف مرورگر وب مورد تست و ارزیابی قرار می گیرد ما نیز این نکته را به دیگر تیم های طراحی وبسایت و یا برنامه نویسان وب توصیه می کنیم.

  کدهای خود را با W3C معتبر کنید

  نتیجه گیری نهایی درباره معتبرسازی کدها

  با افزایش تعداد مرورگرها و روند ادامه آن، وجود استانداردی در کد نویسی، به نیازی ضروری بدل شده است. چنانچه شما از کدهایی استفاده کنید که استاندارد و معتبر نباشند بطوریکه در مرورگر خاصی بخوبی کار نکند، در این صورت، مشکل از جانب شماست. ولی چنانچه کدهای شما استاندارد باشند ولی در مرورگر خاصی به درستی نمایش داده نشوند، در اینحالت باگ در مرورگر است. سازمان W3C سرویس آنلاینی را برای بررسی معتبر بودن کدها به عموم ارائه داده است. برای ورود به W3C از آدرس مقابل استفاده نمایید : https://validator.w3.org

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  یک + 3 =