درخواست مشاوره رایگان

پلاگین وردپرس چیست؟ و چگونه کار می کند؟

 1. صفحه اصلی
 2. >
 3. طراحی سایت
 4. >
 5. پلاگین وردپرس چیست؟ و چگونه کار می کند؟
Avatar

مبین میرزایی

فهرست مطالب

  یک از متداول ترین سوالات افرادی که به تازگی شروع به کار با وردپرس کرده اند .این است که پلاگین وردپرس چیست؟ و چگونه کار می کند؟ چرا که پلاگین نقش مهمی در عملکرد سایت های ورد پرسی دارد.برای ساخت یک سایت با کیفیت عالی وجود پلاگین ضروری است .

  پلاگین وردپرس چیست؟
  پلاگین وردپرس چیست؟

  در این نوشته وبلینو به توضیح این سوال می پردازد که اساسا پلاگین وردپرس چیست؟ و به تشریح این موضوع برای افرادی که به تازگی شروع به کار با وردپرس کرده اند ویا قصد کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این نوع سایت هاراردارند می پردازد.

  پلاگین وردپرس چیست؟

  پلاگین وردپرس نرم افزاری است که به شما اجازه افزودن ویژگی های جدید و عملکرد های متنوع به سایت وردپرس را می دهد .دقیقا مشابه اپلیکیشن های موبایل شما که می توانند یک عملکرد کاملا جدید را در گوشی شما فعال کنند.

  برای طراحی سایت وردپرس بیش از ۴۸۰۰۰ پلاگین رایگان در دسترس است که با استفاده از بخش پلاگین در وبسایت وردپرس می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

  هزاران پلاگین دیگر از طریق وبسایت های واسطه در دسترس است .و در راس همه ی این مطالب پلاگین های پرمیوم که توسط شرکت ها و برنامه نویسان ارائه می شود قرار دارد .البته توجه به این نکته حیاطی است که استفاده از پلاگین در هر وبسایت دارای شرایطی است .حال این سوال پیش می آید که شرایط استفاده از افزونه وردپرس چیست؟

  در طراحی سایت هماهنگی میان اجزا بسیار مهم است و بخش های مختلف سایت باید با یکدیگر هماهنگ باشند . افزونه های وردپرس نیز از این قاعده مستثنا نیستند .برای مثال ممکن است یک افزونه روی یک قالب بدون ایراد عمل کند و در یک قالب دیگر کاملا سایت را از دسترس خارج کند .

  در نتیجه استفاده از این پلاگین های وردپرسی نیازمند شناخت و آگاهی نسبت به آنهاست.و باید به دقت بدانید که ویژگی های آن پلاگین وردپرس چیست؟

  در سال ۲۰۰۳ وردپرس یک ابزار بسیار ساده برای شروع ساخت وبلاگ معرفی کرد اما امروزه به لطف پلاگین ها پس از گذشت سال ها این ابزار ساده تبدیل به یک سیستم مدیریت محتوای بسیار قدرتمند گردیده .این هم یک مثال دیگر برای اینکه بدانیم کاربرد سازنده پلاگین وردپرس چیست.

  یک پلاگین وردپرس چه می کند؟

  اول باید بدانیم ماهیت افزونه وردپرس چیست؟ افزونه های وردپرس نرم افزار های کوچکی هستند که با آن تجمیع شده و مشترکا با نرم افزار وردپرس همکاری می کند.این قابلیت به شما اجازه ایجاد هرگونه وب سایتی با استفاده از وردپرس را می دهد .

  پس ساخت انواع سایت بدون نیاز به برنامه نویسی را هم مدیون پلاگین ها هستیم

  پلاگین وردپرس چیست؟
  پلاگین وردپرس چیست؟

  امکانات پلاگین وردپرس چیست؟

  • راه اندازی یک فروشگاه وردپرسی با استفاده از پلاگین ووکامرس
  • ساخت یک سیستم مدیریت شغل با استفاده از پلاگین Job manager
  • ساخت وب سایت کپنی
  • ساخت وب سایت عکاسی با استفاده از پلاگین Envira gallery plugin
  • ساخت وبسایت دانشنامه ای با استفاده از پلاگین knowledge base plugin
  • قابلیت های ادیت قدرتمند با استفاده از پلاگین المنتور Elementor
  • و هزاران امکان دیگر که با کمک پلاگین وردپرس قابل دسترسی است

  پس می توان گفت برای هر کاری،یک پلاگین وردپرس داریم.مهم نیست قصد انجام چه کاری را دارید .در طراحی سایت وردپرس هرکاری ممکن است.اگر از امکانات خود وردپرس نباشد از ویژگی های پلاگین آن است.

  پلاگین هایی برای بهبود سئو ،بهبود عملکرد سایت وردپرسی ،افزودن فرم های تماس،لینک های فضای مجازی ،چت آنلاین،ساخت گالری،و بسیاری دیگر است.

  پلاگین ها می توانند عملکرد بسیار ساده مانند افزودن یک اسلاید ،و یا تقویم داشته باشند .ویا یک کاربری گسترده و کاملا جدید به سایت بدهند که عملکرد آن متحول شود و گاها بخش افزوده شده می تواند بزرگتر از کل سایت شود.

  پلاگین های ووکامرس و عضویت در وردپرس از این قبیل اند

  برخی از پلاگین ها پلاگین های خودشان را نیز دارند و با هم عمل می کنند و این امکانات در کنار هم گسترده تر می شود .شاید برای همین باشد که به آنها افزونه وردپرس می گویند.حال که درک کردیم اهمیت پلاگین وردپرس چیست به نحوه ی عملکرد آنها می پردازیم.پیش از هرچیز باید بدانیم هدفمان از نصب افزونه وردپرس چیست؟ و قصد داریم از آن چه استفاده ای کنیم.

  وظیفه پلاگین وردپرس چیست؟و چگونه کار میکند؟

  وردپرس به نحوی طراحی شده که برنامه نویسان بتوانند کد های خود را به آن اضافه کنند .و این امکان را می دهد که تعداد زیادی ویژگی و فیلتر در آن قرار دهید همچنین به برنامه نویسیان امکان تغییر یا افزودن عملگر های جدید به سایت را می دهد.

  برنامه نویسان می توانند اطلاعات خودرا در پایگاه های داده ذخیره کنند همچنین امکان استفاده از انواع محتوا و نوشته و فیلد های متنوع نیز در اختیار افراد قرار می گیرد که اجازه ساخت سایت هایی فراتر از یکبلاگ ساده را می دهد.

  هر افزونه وردپرسی که در وب سایت شما نصب می شود در پایگاه داده به ثبت می رسد.و شما می توانید پلاگین های وردپرس خود را هر زمان که مایل بودید .حذف کنید.

  در هر بار بازدید از سایت شما وردپرس به پایگاه داده مراجعه می کند .نرمافزار هسته وردپرس را باز گذاری می نماید سپس پلاگین های فعال شمارا بار گذاری می کند.

  همه ی مراحل فوق بر روی سرور شما صورت می گیرد و سپس به مرورگر کاربر ارسال می گردد.

  روش یافتن و نصب پلاگین وردپرس چیست؟

  قبل از هرچیز باید بدانیم که فرمت فایل یک پلاگین وردپرس چیست؟ در واقع افزونه های وردپرس مانند فایل های نصب کامپبوتری از چند بخش تشکیل شده اند که برای نصب ،آنهارا بصورت یک فایل زیپ (zip) در می آوریم اگر این پلاگین هارا دانلود نمایید قالبا به این فرمت هستند .مگرآنکه بخواهید آنهارا مستقیم از بخش افزونه ها در وردپرس اضافه کنید.

  پلاگین وردپرس را کجا پیدا کنم؟

  شما می توانید پلاگین های رایگان را با مراجعه به سایت وردپرس بخش پلاگین ها جستجو ودانلود کنید البته جستجو در این بخش خیلی کمک کننده نیست و در بیشتر موارد باید از قبل بدانید بدنبال کدام پلاگین هستید .البته برای انتخاب پلاگین مناسب می توانید از مقالات موجود در وبلینو نیز کمک بگیرید.

  همچنین می توانید بطور مستقیم پلاگین های وردپرس را از پنل وردپرس نصب نمایید که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.برای پلاگین های شرکتی که قالبا باید خریداری شوند .یک فایل زیپ به شما تحویل می شود .

  چگونه پلاگین وردپرس را نصب کنم؟

  برای اینکار دو را ه دارید :

  راه اول وارد شدن به بخش افزونه ها در داشبورد و کلیک بر روی گزینه افزودن است بلافاصله صفحه ای با امکان جستجوی پلاگین های وردپرس ظاهر می شود که بعد از جستجوی نام پلاگین روی گزینه نصب و سپس فعال سازی کلیک میکنیم

  راه دوم بارگذاری فایل زیپ پلاگین است که در داشبورد وردپرس بخش افزونه ها قسمت افزودن یک گزینه بارگذاری وجود دارد با کلیک بر این گزینه می توانید افزونه را بارگذاری نمایید و سپس در بخش همه ی افزونه ها آنرا فعال نمایید

  نکات مهم:

  • فرمت افزونه حتما باید zip. باشد
  • حداکثر حجم قابل بارگذاری در سایت از حجم فایل پلاگین شما بیشتر باشد
  • پلاگین هارا باید در بخش همه ی افزونه ها فعال نمایید
  • در هرزمان می توانید از بخش افزونه ها پلاگین هارا غیر فعال نمایید

  سوالات متداول پیرامون سئو

  نمیتوانم پلاگین هارا در بلاگ سایت وردپرس خود ببینم یا نصب کنم؟

  به احتمال زیاد شما از سایت wordpress.com استفاده می کنید پلاگین های وردپرس تنها بر روی سایت هایی با هاست شخصی قابل نصب هستند.برای کسب اطلاعات بشتر پیرامون هاست ها می توانید مقاله ی آشنایی با انواع هاست و ویژگی های آنرا مطالعه کنید

  استفاده از چند پلاگین وردپرس معقول است؟

  یک عقیده نادرست در میان کاربر ها این است که استفاده از تعداد زیادی افزونه می تواند منجر به کند شدن سایت شود .این اتفاقا هر گز نمی افتد.اما همواره استفاده از پلاگین نا مناسب حتی اگر یکی باشد . می تواند سایت شمارا کند بنماید.

  آیا باید پلاگین هایی که با نسخه وردپرس من تست نشده نصب کنم؟

  برخی مواقع نویسنده های پلاگین فایل های پلاگین وردپرس خود را برای هر نسخه از وردپرس بروز رسانی نمی کنند در بیشتر مواقع دلیل آن هماهنگی و سازگاری است پس نیازی به بروز رسانی نمی باشد

  چگونه بین پلاگین وردپرس رایگان و پولی انتخاب کنم؟

  هزاران پلاگین وجود دارند در نتیجه به احتمال زیاد شما می توانید یک پلاگین رایگان که همان کاری که پلاگین پولی برای شما انجام می دهد را اجرا کند بیابید

  اما باید توجه داشته باشید پلاگین ها بدون هیچ تضمینی ارائه شده اند در نتیجه سازنده آنها هرزمان می تواند دست از کار بر روی آنها بکشد .

  در این بخش به پایان بررسی افزونه های وردپرسی رسیدیم

  حال شما باید بتوانید بگویید پلاگین وردپرس چیست؟ و چه عملکردی دارد

  بیشتر بخوانید:

  نظر خود را بیان کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  داستان شکل گیری وبلینو تیم به ابتدای دهه 90 شمسی بازمیگردد. وبلینو تیم در آن زمان تحت عنوان گروه نرم افزاری وبلینو با ارائه خدمات توسعه نرم افزار های سازمانی توانست نرم افزار های ارزنده ای در حوزه های اداری پدید آورد. فضای کسب و کار آنلاین و تجاربی که در برنامه نویسی نرم افزار اندوختیم باعث شد که پس از متی در حوزه طراحی وبسایت و وب اپلیکیشن فعالیت خود را ادامه دهیم.

  اطلاعات تماس با وبلینو

  تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به وبلینو می باشد.